2.2.21

Beebi uni / õues magamine

 Uku on sünnist alates imehea unega põnn olnud. Mina teda haiglas üles ei ajanud, kaaluiive oli täiesti okei, lasin tal rahus 3-4 tunnised uned teha (üks sai isegi 5 tunnine) Ainult 1 arst (lastearst) kes käis ja kobises, teised kõik olid suht meh suhtumisega (aga seal oligi normaalne, et igaüks ajaks totaalselt erinevat juttu, tänud mulle ja minu eelnevale põhjalikule uurimistööle, et suutsin jääda kindlaks enda arvamusele) Kodus oli kindel plaan, et laps saab võimalikult palju õues magada, ükskõik mis ilmaga. Minu mäletamist mööda 2-3 päeva olime tubased ja siis tegime vankriga esimesed tiirud.

Nüüd, mil poja on peaaegu 2 aastane, magab ta suurema osa oma lõunauned ikka veel õues. Tavapärane on 3-4 tundi magusat und värskes õhus. Et mitte riskida sellega, et ta toas üldse ei magaks, siis mõnikord proovime ka toas ja saab hakkama, kuigi 1-2 tundi max. Kuna elame maal ja vanker saab kohe akna kõrval olla, siis igatahes eelistame õues olemist + igapäevane värske õhk garanteeritud! Võib olla tänu sellele on tal harva nohu, palavikku. Ja needki mööduvad kergelt (ei ole vaja palavikualandajaid vms kraami kasutada) Mine tea, võib olla on niisama oma issi raudse tervise saanud (kuigi ka mina ja mu vend olime lastena vägagi tugeva tervisega lapsed, samamoodi palju õues olemist)

Lisaks heale unele õues, oskab see poiss magama jääda ikka totaalselt huvitavatel hetkedel. Siis kui ei ole veel une aeg aga no mis teha, kui silm raskeks läheb :P Mõnikord on päris igav! Eriti siis kui tahad lapsega nt rattaga sõitma minna ja poole sõidu tunned kuidas üks väike pea su selja peale vajub - magab. Tippude tipp oli muidugi 2 päeva jutti Saaremaal spaas basseinis, ujumistrennis - mõlemal korral jäi laps süles magama, keset vett :D Okei, need olid vahetult enne tema uneaega aga siiski siiski. Oleks mulle seda head und antud vaid!

Esimese telgis ööbimise võtsime poja 3 kuu vanuse minisünna puhul ette. Megamõnus öö oli, nii hea soe! Kuigi talle oli see esiti võõras ja pisut harjumatu koht, siis uni tuli peagi ja magusalt, kuni hommikuni. Suvel jõudsime veel mõned korrad maja ees telkida ja siis juba aasta pärast järgmisel suvel. Kindlasti saab sellest edaspidi mõnus ühine ettevõtmine :)
Täiesti tavapärased tudukad, emme süles ja rattasõidu ajal! No mis teha kui uni murrab :D

Poja magab õues ka talvel. Isegi kui on miinuskraadid. Kõige krõbedam on olnud -10 kraadiga, tuulevaikne ilm. Kuigi minu arust sellest on vastikum plusskraadide ja tugeva vihma/tuulega sügisel. On olnud juhus kus pidin minema poole une ajal vankri tuppa tooma, sest kuigi magas maja ristumiskohas, maja nurgas, kippus torm vankrit liiga palju kangutama ja oli oht, et tõmbab külili. Parem karta kui kahetseda. Talvetuduks oli esimesel aastal Engeli villakombekas ja sel aastal katsetasime Jonsu villakombega (all on pika varrukaga body, puuvillased sukapüksid, kootud püksid + kampsun ning ülakehale sooja andmiseks üks suurema silmaga käsitöö kootud kampsun ning jalas 2 paari villasokke. Peas on soojemate ilmadega kootud müts, jahedamaga üks puuvillane õhuke suvemüts veel selle all. Pisemana katsetasin ka Lenne villase sisuga kombekat kuid siiani ajavad kõik kilekombekad ta higistama ja jube keeruline on sinna sisse sobivat riietust leida.

Praeguste villariietega panen talle peale ühe sõbranna kingitud kollase villateki (viimasel pildil näha) selle peale vanaema kingitud 100% õige baikateki ja kõige peale 100% käsitöö lambavillateki. 24/7 on vankris aastaringselt all naturaalne töötlemata lambanahk (suvel 30 kraadiga null higistamist, talvel -10ga soe laps) Vankri katan ma alati putukatekiga, sest meil on palju linde, kes pidevalt vankri kaarel passida tahavad ning jahedate, tormiste ilmadega on alati peal ka vihmakate AGA vankri suu on ALATI!!! avatud, mis tahes ilmaga! Seda ei tohi kunagi katta!

Vankris magab põnn ka nohuga. Vaid palavikuga ma tal nii pikka und ei lase õues magada, need jäävad tubaseks harjutamiseks :) Kuna lasteaed on meie kodu lähedal, siis on plaan, et esimesel aastal tuleb ta lõunaunede ajaks koju vankrisse magama. Ma tahan lasta tal max kaua õuetudukaid teha!

No comments: