18.2.19

Sünnitusplaan


Üks nimekirjadest, mille koostamises olin kindel ja nüüd see lõpuks ka tehtud sai, on sünnitusplaan. Esimene asjana märgin ära, et sünnitusplaani koostamine ei tähenda mitte mingisugust kinnisidee otsas istumist vaid tegu on minu isikliku soovide, eesmärkide kogumikuga, millega soovin võimalikult palju teadlikult sünnituse juures viibida ning kogu protsessi nautimist võimendada :) Mul on sügavalt suva kas keegi endale seda koostanud on või ei ole (no need kes on koostanud, nende omi ma loen hea meelega ikka) sest see on iga raseda enda asi otsustada. Mina teadsin algusest peale, et ühte toredat nimekirja ma endale soovin. Nimekirjast on teadlik ka minu tulevane eraämmaemand, kes sünnitusele kaasa tuleb. Täpset ülevaadet tal veel ei ole aga antud plaani koostamisest rääkisin meie esimesel kohtumisel juba. Olen mõelnud, kas vähendada soovide mahtu või mitte ent hetkel tunduvad minu jaoks kõik piisavalt olulised, et ideaalikorras sooviksin ka nende täitumist. Olen lugenud erinevate blogijate ja raamatute soovitusi ning teinud nende ja enda eesmärkide põhjal siis oma päris isikliku nö plaani :)

Enne sünnitust/sünnituse ajal:
- tuhude ajal soovin liikuda või asendit vahetada
- ei soovi lahklihalõiget KUI selleks ei ole reaalset põhjust (rebendid paranevad üldjuhul kiiremini ning ei pruugi üldse tekkidagi)
- keisrilõike ajal soovin kaaslast enda kõrvale 100% ajast (loomuliku ajal läheb kaaslane presside ajaks ruumist välja, meie ühine otsus)
- sünnitusasendi valik on minul, eelistan järil, kükkis, küligi ja kindlasti mitte selili (kui selili asend on vajalik meditsiinilisel põhjusel, siis soovin alaselja alla pehmendust)
- kasutada sünnitusel enda riideid enne kui ka pärast sünnitust
- ei soovi lootevete avamist (kui ei ole medit. põhjust)
- ei soovi siseuuringuid ja sees sorkimist ilma medit. põhjuseta
- ei soovi igal hetkel epiduraali pakkumist, küsin seda ise kui vajadus tekib / kasutan seda viimasel võimalusel kui üldse
- platsenta väljutamine toimub loomulikult, ei luba kõhule vajutada
- kanüüli/tilgutit ei soovi enne kui selleks pole medit. vajadust (olen sellest korduvalt ka emos keeldunud)
- ei luba teha endale ilma põhjuseta verejooksu peatavat süsti kui selleks taaskord, ei ole reaalselt vajadust

Beebi:
- beebi tuleb kohe minu rinnale (keisri korral isa sülle) 
- soovin kasutada lapsel minu kaasa võetud riideid
- ei soovi lapsele kohe peale sünnitust ühtegi vereproovi, silmatilkasi, süsti KUI ei ole selleks medit. vajadust ning KÕIK tuleb vanematega enne läbi rääkida
- kõikide toimingute juures viibib vähemasti üks lapsevanem
- lapsele ei anta ühtegi tilka lisatoitu kui selleks pole reaalset vajadust
- nabanöör lõpetab enne pulseerimise kui toimub läbilõikamine
- beebit ei puhastata kohe vaid ta tuleb otsa ema/isa rinnale

Võimalik, et aja jooksul mõni mõte veel tekib ent need on põhilisemad. Eraldi muusikat või vannis istumist ma ei soovi. Tore kui saab hiljem ka perepalati, sest esimene beebi ja oleks vahva seda oma pere keskel nautida aga ei ole pirts ja saame kindlasti ka ühises hakkama :)

Ideaalis loodan ma piisavalt kaua kodus ära valutada. Naeran vahest endamisi, et ilmselt lähengi otse tallist, sitaste riietega haiglasse :P Haisen nagu hobune. Loodan, et olen piisavalt eeltööd teinud ja taiplik, et iga valu peale tormama ei hakka, sest see tagasisuunamise pettumus on ilmselt kole võimatu. Lisaks, ma ei ela linnas, et edasi tagasi siiberdada. Ja no olgem ausad, päris tee ääres ka poolduda ei soovi (kuigi ämmakas rääkis ühest juhtumist kus kiirabi jõudis sünnitajale vastu ja päike tõusis samal ajal kuskil põlluservas, see on küll ilus!)

Hetkeseisuga on mul sama tugevalt kuklas tiksunud koos lapse soo teadmisega ka tahtmine sünnitada võimalikult käkras ja oma asendis ning epiduraalist keeldumine. Kui ma enne rasedust kartsin sünnitust nagu maailmalõppu, siis rasedaks jäämisest alates ei mõju mulle mitte ükski kriipi video, millega mind hirmutada on üritatud (ma ei saa aru miks peaks üldse keegi seda tahtma teha eksole) AGA ma kardan näiteks epiduraali rohkem kui keisrit. See, mis ma hiljem nõudma hakkan, on iseasi aga ma elan hetkes ja antud hetkel ma kardan seda nagu tuld. Seega esimese punktina saigi üldse plaani kirja pandud tookord, ei mingit epiduraali ja juttu sellest.

Mul on eraldi kaasas ka beebi esimesed riided + tekike peale sündi, samamoodi nagu ka minu enda varustus (ja isegi Peremehele puhtad sokid ja pluus, hehe) Kuid haiglakoti sisust kirjutan ma siis kui olen saanud osad asjad veel juurde osta + riided pesust kätte.

Seega see nimekirjamaniakk minus on saanud uue väljundi, kus ennast välja elada, hehe :)

No comments: