3.7.18

Küsimused & vastused vol1. fotograafia


Tegin endale mõnda aega tagasi konto sellisele saidile nagu Sarahah. Seal saab siis anonüümselt küsimusi esitada ja mina neile vastata. Vastan enamasti Instagrami storys ent seekord oli keegi/keegid usinalt nii palju küsimusi ühte postitusse, et tundus mõistlikum neile hoopis blogis vastata :) 

- Kas saaksin lähemalt rääkida liigutavast sessioonist? 
Ilmselt oli siin mõeldud ühe fotosessiooni kohta, millest veidi aega tagasi ka Facebooki seinal veidi kirjutasin. Nimelt kohtusin ühe perega, kellel hetkel käsil üsna keeruline aeg ning esimest korda elus tundsin, et minu töö on enamat kui lihtsalt digipiltide tegemine. Ma ei saa kahjuks sellest perest lähemalt kirjutada ent minu jaoks oli see esmakordne olukord, äärmiselt siiras vestlus ja südamlikuim pildistamine mis mul olnud. Ühtlasi mõjutas see minu enda elu üsna tugevalt - elu on lihtsalt nii habras!

- Kui fotosessioon jääb fotograafi tõttu ära, kas siis haigus või kaamera rike või muutub pildistamise aeg algselt kokkulepitust, siis kuidas peaks klient seda enda seisukohast võtma?
Mul on tegelikult väga väga tihti juhtunud sellised olukordi, kus esialgu kokku lepitud sessioon peab edasi liikuma teisele ajale. Enamasti on minu endapoolne lüke VÕI ilmaga seonduv. Pulmi ilmselgelt edasi ei saa lükata ja õnneks on siiani pulmad kõik enam vähem ilmadele sattunud :) Paraku on pildistamine selline valdkond kus tihti lepitakse sessioonid väga varakult kokku ja olen aus, kunagi ei tea, mis selle aja peale ette võib tulla. Näiteks juunikuusse oli planeeritud puhkus. Ja enne puhkust väga tihedalt pildistamisi. Mis juhtus minul? Sattusin haiglasse. Mis lõi kõik mu plaanid pea peale. Muidugi tuli seetõttu hunnik sessioone edasi liigutada juulikuusse. On juhtunud, et jään ootamatult haigeks (või jääb klient) või ei sobi ikkagi kliendile mingi aeg ning ta soovib seda edasi lükata. Kõike on olnud. Kaasa arvatud seda, et ma olen sessiooni aja ära unustanud! Või on mulle 5 minutit enne pildistamist sõnumiga teavitus saadetud, et peavad pildistamise ära jätma. Mina pikka viha ei pea. 

PS! Kahe perega läks meil aega 2 aastat peale esmasuhtlust, et sobivad ajad leida! :)

- Kas fotograaf peaks tegema sellisel juhul soodukaid nn. kliendi usalduse tagasivõitmiseks?
 Kui olen ise pildistamise aja unustanud või on mõne perega lihtsalt koguaeg sessioonid edasi lükkunud, siis pakun üldjuhul alati soodustust või tasuta lisasessiooni. 

- Kui palju annab vabadust oma stuudio?
Oleneb kus elada ilmselt ka. Mina elan linnast kaugemal ning oma kodune stuudio on talveperioodil väga väga suureks kasuks. Ajaline kokkuhoid ja boonusena see, et kodu on klientide saabumiseks alati viimasepeal korras :D 

- Kui tihti ise pildistamas käid? Kui tähtis on enda mälestuste talletamine albumisse?
Ise olen pildistamas käinud kahel korral. Ühe korra perega stuudios ja see oli üle 10 aasta tagasi. Teisel korral tellisime fotograafi enda juurde koju, et saaksime Peremehega ja loomadega koos pilte. Tahtsin Muri & Ginniega mälestuseks ilusaid emotsioone talletada. Fotograafiks oli Maaris Puust. Lisaks on mind mitmel korral pildistanud sõbranna Enely, kes hobikorras ka veidi pildistab.

Mina kogun iga uue aasta alguses kokku eelmise aasta lemmikud fotofailid ja lasen need albumitesse ilmutada. Mul on näiteks meie maaelu kõikide aastate kokkuvõtted fotodena eraldi albumites :) Lisaks eksponeerin lemmikuid pilte üle terve meie kodu ja tulevikus tahaksin igasse ruumi sellised mini fotoseinad teha. Sel talvel tahan ka oma fototuppa mõned lemmikumad kliendifotod seinale imetlemiseks riputada. Pean ülioluliseks seda, et digifaile ka ilmutatakse!

- Milline kink soojendab kõige rohkem sinu südant, mis see olla võiks?
Mulle meeldivad praktilised kingitused. Sellised, kus kingitegija on tabanud ära minu huvi, mind nt aasta jooksul kuulanud ja otsinud üles selle miski, mis mul olla võiks :)

- Kui sa saaksid olla üks päev kuulus fotograaf, siis kes? Kes on su iidol keda huviga jälgid?
Ütlen ausalt, et ma ei jälgi pm mitte ühtegi kuulsat fotograafi. Välismaalastest ei tea ma üldse mitte midagi. Eestist jälgin suurima huviga Maaris Puusti, Valdur Rosenvaldi ja Terje Taltsi. Ühed suurimad lemmikud on ka Grethe Rõõm ja Liina Laurikainen. Kui ma neist saaksin valida, kelle tööd nagu salaja kõrvalt jälgida, siis oleks see ilmselt Grethe :)

- Kui palju aega paned enda blogiga tegelemisele? 
Blogis on kahjuks veidi vaiksemaks jäänud kui plaaninud olen. Mõtlen päevast päeva rohkem meie tegemistest kirjutada aga paraku ma lihtsalt ei jaksa. Sedagi siin kirjutan kell 3 öösel/varahommikul? Sest olen päeva otsa rakkes olnud. Hetkel tegin enne magama minekut väikese pausi pilditöötlusse, et see postitus valmis kirjutada. Homme sõidan pealinna, et sõbrannale ja tema beebile külla minna, õhtul on LP kontsert. Neljapäeval ainus vaba päev, et koduste töödega toimetada ja reedest pühapäevani olen 100% hõivatud sessioonide ja töötlusega. Aga see on elu ja see on minu elu ja seda naudin ma üle kõige, vaatamata igasugustele raskustele :)

Kes soovib salaja minult küsimusi küsida, siis saab neid saata siia: https://sabakass.sarahah.com/
PS! Ausõna, see on 100% anonüümne sait :)

No comments: