12.6.18

Aiapostitus


Ei olegi veel põhjalikku aiapostitust teinud see hooaeg. Viga saab nüüd parandatud. Ilmselt ei olegi selleks aega olnud, sest ma üritan see aasta ikka tõsisemalt aiaga tegeleda :D Igatahes esimest korda elus tegelesin ma ettekasvatamisega kogu hingest. Potti said tomatid, herned, rõikad, lilled. Pea kõik tulid kenasti üles ja ikka kohe korralikult sirgusid kuniks valgusest väheks jäi ja otsustasin riskida ning taimed kasvuhoonesse viia. Kõik kasvuhoonetomatid on enda kasvatatud Malled ja Moneymakerid :) Mitte ühtegi ei ole tänavu ostnud! Mõnus rahaline kokkuhoid ja oi kui palju rõõmu! Kui aus olla, siis ma ei ole tänavu ühtegi taime pidanud juurde ostma! Isegi arbuusi ja melonidtaimed sirguvad hetkel kasvuhoones võimsalt. Rääkimata päevalilledest, millest on saanud megavinged minipuud juba :)

Ja esimest korda kolme aasta jooksul tärkasid LÕPUKS ka seemnest külvatud kuumaasikad, mis tundub kohati nagu tuumafüüsikana.


Põld sai kenasti üles küntud ja silutus. Kõige lõpuks tõmbas Peremees mulle kenasti vaod maha ning külvamine võis alata. Kuna põuda oli korralikult, oli ka rohimine lihtsalt lust ja lillepidu. On siiani, sest enamus maltsa ei jõua juurduda. Olin seekord kavalam ja käskisin ka põllu ääred üles tõmmata. Mis siis, et sinna midagi ei külva. Aga nii ei roni teod otse murust taimedesse ja malts ei rebi nii jõudsalt peale. Ideaalis võiks aga ääred olla üldse raskest kivist ja aed ümber (sest lammastel on viimasel ajal soov minuga läbi aia kaasa tulla ja nii on mul enamus taimi ohus)Esimest aastat tulime selle peale, et paigaldada kastmissüsteem. Voolikud kohale vedada ja vihmuti tööle. Ei teagi kuidas sellise põuaga muidu hakkama oleksin saanud. Meie õnn on kohe maja kõrval asuv jõgi. Isegi kaevu täidame selle veega, muidu oleksime ammu ilma kuival juba. Tagumise otsani voolik ei ulatanud, seega see jäi tükiks ajaks kuivale kuigi mõned tublimad taimed ikka sirutasid. Paraku saime ka meie mõned külmakahjustused ja nt imeilusad enda kasvatatud survikõrvitsad ja kurgid said hukka. Ära ma neid veel ei kisu, sest äkki sealt midagi veel areneb. Herned tulevad suhteliselt üle ühe ja porgand on hakanud alles nüüd märku andma endast. Isegi maasikad vinduvad veidi. Eks näis mis saab. Igatahes hernest ja sibulat külvan nüüd kohe uuesti juurde.


Ja siis ma sattusin haiglasse ja midagi teha ei saanud. Põld kasvas kenasti maltsa ja kui koju jõudsin vangutasin pead. Aga ei anna alla. Nüüdseks on vaid kaks parempoolset suhteliselt tühja vagu veel kõblada. Malts lausa lendas kuivast mullast välja. Peremees küll kastis aegajalt aga eks ta oma kuivaperioodi sai. Nüüd aga uus süsteem paigas ja hooldus käib :)


Suure kasvuhoone kõrvale aeda vana kasvuhoone asemele sai maha aga segasummasuvila peenar. Seal on kõike. Ühes küljes lilled, teises söögikraami. Otsas imeilusad päevalilled (4 erinevat sorti: kõrge, madal, punase õiega ja täidis) Lisaks mais, hernes (nii maas kui potis), tomat, arbuus, melon, kummel, till, suvikõrvits, rõigas. Ja hunnik lilli! Ühes nurgas kasvab vana viinamari mis vajab kohe kohe tugiposte.


Taimelaadalt tõin koju kaasa Kassisaba ja Timbu. Ülilahedad!Üleüldiselt külvasin sel hooajal rekordiliselt palju asju. Lilled:

Kõrge punase õiega päevalill, täidisõieline päevalill, erinevat värvi habenelki, sinist ja kirju segust rukkilille, madal ja kõrge kipslill, valge kivikilbik, sinine ja punane lillhernes, kuivlillesegu, härjasilm, sarikibeeris, roosa kivikilbik, õlelillede segu, raudürti, aedastrid. Loodetavasti tulevad vahvad põllulilleplatsid :)

Põllule ja kasvuhoonesse said: tomatid Malle ja Moneymaker, kurk, herned (4 erinevat sorti + enda korjatud eelmisel aastal), kõrvits, melon, arbuus, kuumaasikas, redis (3 erinevat), porgand (punane, tavaline ja beebiporgandid), peet, suvikõrvits, mingid imelikud minikurgid (sidruni moodi), spinat, tüümian, maasikspinat (ei meeldinud, kiskusin üles), tippsibul, avamaa kurk, porru, pastinaak ja kartul.

Mul vist kisub ikka sinna põlluharimise poole see värk :P

1 comment:

Maarja said...

Kujutan ette, see on selline hasart! Oma kasvatatud juurikad tõesti rõõmustavad. Nagu ka nt kanade munad. Ma olen iga kord elevil kui neid kokku korjan, kuigi võiks harjuda juba :D
Igatsen ka sellist põllukest, praegu on rohkem nagu potipõllumehe lapikesed. Jõevesi on ka ilmselt taimedele vägagi mõnus. Ma lasen külma kaevuvett neile. Mis kaevus toimub, seda ei näe. Tomateid, kurke, viljapuid multšisin vana heinaga, et veidigi niiskust hoida.
Panen nädalavahetusel ilmselt uue laari hernest, aedube, tilli, kõrvitsaid, äkki isegi lehtkapsast. Kahjuks sibul ei ole mul kordagi õnnestunud, ei seemnest ega mugulast. Jah, rohelist tuleb, aga mugulad jäävad sellised pöidla otsa suurused. Maapirn on nii kõva ellujääja, et seda ei olegi kastnud. Hea saagi huvides muidugi võiks. Sel aastal panin sparglit seemnest maha. Tulid kenasti üles, eks näis, kas talve ka üle elavad.
Kui aega-tahtmist on näita saaki ja lilleõisi ka. Hoolimata sellest, et higist ja pisaratest ei pääse, on maaelu on põnev ja ilus. Aitäh jagamast.