4.12.17

Uue aasta eesmärgid

Üks vahva blogija tegi blogijatele sellise toreda kalendri detsembrisse, mis annab iga päev uue idee blogimiseks. Ma tean juba eos, et ma ei suudaks iga päev sellega kaasa minna ent leidsin mõned toredad mõtted, millest hea meelega oma blogipostituse teeksin :) Kalender ise asub Lottudo blogis

Aasta lõpuni ei ole enam palju jäänud ning olen hakanud ka oma nimekirjamajanduses otsi koomale tõmbama. Mõtlesin ka siia kirja panna meie järgmise aasta eesmärgid. Vähemasti osa neist, sest tegelikult on hädavajalikke töid rohkemgi veel. Ent need tööd on vast kõige suuremad ja silmatorkavamad ning kindlasti osaliselt ka väga väga vajalikud. Siinkohal mainin ära, et kõige suurem eesmärk on maja seest ja väljast puhtaks teha (seest krohv, väljast laudis) et palkmaja hindaja saaks olukorraga tutvuda ning märkida ära, mida peaksime tegema (tõsta või mitte) Ühtlasi tähendab see ka soojustust ning uut katust. Võimalik, et me ei jaksa seda kõike teha ent see on peale ahjusüsteemi kõige suurem eesmärk ja tõenäoliselt ka kõige viimasem suurim projekt esialgu :)

Aga teistest eesmärkidest lähemalt...


Suvekuur korda! Värvimisega alustasime juba suve lõpus. Täpselt nii palju nagu pildilt näha eksole :D Aga asi seegi! Uksed jäävad valgeks. Toredate esemete väljapanek tuleb konkreetsemaks teha. Kõige enam aga pean silmas sisemust. Mul on hästi kuri plaan terve kuur suvel tilgatumaks tühjaks tõsta ning tuua sisse üks suur sahtlitega kapp, hunnik riiuleid ja korralikke konkse, et kõik vajalik saaks ideaalselt ära paigutatud. Mina va kurivaim tahaksin sellega juba jaanuaris alustada aga arvestades, et selleks oleks vaja ilmselt pikka suvepäeva ja ööd :D siis kannatan veidi veel. Lisaks ootab kordasättimist (loe: ehitamist!) ka ülemine korrus. Tahan otsaseinad laudise alla saada, põranda peaks üle lakkima, pildid seintele riputama (tahan sinna ilusa suure raamitud piltidega otsaseina teha, sest pilte meie peres ju ikka leidub)

Suvekuuri taga on ka üks nõme risuhunnik mille ma sinna meeltesegaduses kiiruga peitsin, see vihma käes ära ligunes ja ootab nüüd aasta aega koristamist.


Kivihunnik vana lauda asemelt ära koristada! Kivid, mis on seal juba 3 aastat lihtsalt hunnikus vedelenud :D No need tööd mis ei põle, jäävadki sedasi küdema kui üks kannatamatu Kristhel näpuga ei hakka näitama, iseendale :D Kivihunnikust sai aga kivine Mount Everest, sest see mis pildilt näha, on vaid milliveerand sellest, mis seal nüüd on (meie 2 ahju, korsten, soojamüür - arvutage ise) Kivid lähevad lõhkumisele, teetäiteks. Ja ma reaalselt ka tahan selle platsi saada kividest tühjaks! Kunagi tuleb sinna väliterrass suitsuahjuga, mille taga on armas koppel lammastele.


Suvel vedasime vana jõe äärse riida alt kõik puud kuuri. Mingi soga sinna maha jäi ning kuna sellega ka enam ei põlenud, jäi ka see risu varikatus sinna vedelema. Ma ei tea mida ootama :D Iga päev käin sellest mööda ja kirun nina alla, et kaua võib!? Mööda seda kallast on plaan istutada meie esimesed jõulukuused või arooniapõõsad. Kunagi.


Maja. Kõige suuremast eesmärgist kirjutasin esimeses lõigus. Lisaks sellele peame, lihtsalt peame!!! valmis tegema ka juurdeehituse detailid. Esiteks vundament (kiviplaat peale, et kanad enam peno ei sööks) ja seejärel nurgalauad (valged)


Suvekuuri vaarikale ja pamplile tuleks tugiraamid teha, sest Peremees üritab koguaeg äsja istutatud taimi maha trimmerdada. Vasakul pingi ees on näha ka seda nõmedat risuhunnikut. Vanni ma üldse ei kommenteeri...has to go!


Puud! Naersime just täna Peremehega, et järgmisel aastal me ilmselt muud ei teegi kui saeme, lõhume ja laome puid. Sest lisaks vanale pärnale on meil neid veel 33 tihu hoovis ja palju soga ka metsas, mis tuleks kiiremas korras ära vedada (või jätta putukatele söömiseks) Õnneks on see kõik üks minu lemmiktöid maal - just nii, puude lõhkumine ja riita ladumine on niiiiii head asjad! See plats peab aga kindlasti puhtaks saama, sest sinna tuleb uus hobuste lisakoppel suveks.

Katus! Üks suurimaid eesmärke :) Korstent enam ei eksisteeri. Seal on hetkel auk koos koormakattega, mis juba ühe suure tormi ajal nurgast lahti kiskus ja peotäis vett elutuppa valgus. Ei midagi hullu. Ootan põnevusega ekspertide arvamust osas, mis seisus on vanad katusesarikad. Ise hindan seisukorda arvestades maja vanust ja katust ennast, väga heaks (siin seal mõne kehvakesega) Eterniidi all on veel ka vana laast (oeh vol 500 selle koristust arvestades)
Pilt üliheast talveõunast. Mis liiki see on? Suvel megakõva, pigem mage aga kui esimene külm üle käib, muutub megamagusaks! Rohelised õunad. Ma pole sellist veel kunagi proovinud! Igatahes väga suureks pinnuks silmas on õunapuud. Olen viimased 2 aastat vahelduva eduga üritanud nad kõik korraga ära korrastada. Siiani on neist 3 saanud selliseks, mille üle ma ei nurise. Teised on aga nii vanad, nii kõrgeks kasvanud või haiged, et tuleks plaani võtta, süda kõvaks teha ja maha saagida - uued asemele ikka.


Läbimädanenud väike kasvuhoone, millest ma ikka miskipärast kümne küüsega kinni hoian. Või ootan, et torm selle kõrvalvalda lennutaks? Tegelikult ma ei saanud seda sel aastal veel päris ära lammutada, sest seal sees on viinamari, mis vajaks korralikku tuge. Kuna ma aga ikka veel ei suuda otsustada (rahaliselt ja mõistusega) kas ehitada kahe asemele üks suur või teha väikese asemele lihtsalt väiksem uus, siis on see kõik veninud. Ideaalis tahaksin ühte suurt aga kes selle raha mulle kingib või kui ise ehitada, siis kes seda veel tegema hakkab? Esimese soojaga kevadel läheb maha.


Kuigi järgmise aasta rahad on juba 100 erineva eesmärgi alla paigutatud siis peame tegema mingi imeplaani, et võtta töösse ka vana ait, kui tahame, et sellest üldse mingi palk alles jääks. Aidas elavad hetkel meie 6 kana koos kukega. Ja kohalikud hiired. Kanad saavad endale uue kuudi (ka eesmärk) ning aidast peaks kunagi saama õuesaun. Noh, majast eemal. Koos terrassiga. Palgid on esialgu vaadates just kui heas seisus (loe: kasutuskõlblikud) Sarikad osaliselt ka ent hoone ise üsna vajunud ja laudis megamäda. Katuses on ka auk (harja pole) Mina tahaksin selle kevadel palgini puhtaks koorida ja siis vajadusel ajutiselt ära katta? Midagi teha, et see katus enam läbi ei laseks, midagi kaela ei kukuks, kuniks nt ülejärgmisel aastal saaksime edasi nokitseda.

PS! Kui ulmeline on ehitada vanasse aita saun?


Khm, 33 tihu kütet. Mulle tundub, et lihtsam oleks selle puuhunniku ümber uus kuur ehitada kui neid pärast riita laduda (kuskile) sest vanasse puukuuri need ei mahu. Uue eesmärgi sain - uus puukuur!


Meil on aida ümber 2 hiiglaslikku puud, mida tuleks lasta kärpid. Ideaalis võtaks maha aga need pidavat vist kohe looduskaitse alla minema. Nad näevad vanad välja, oksi kukub iga tuulega ning üks nendest puudest, kohe aida külje all, on keskelt kaheks. Ja kui me sellega midagi ette ei võta, siis on see üks pool varsti ka aida küljes, mitte kõrval.


Hoovipoolne osa vajab karjatamist ehk et siia peaksid tulema 2 eraldiseisvat aedikut, üks lammastele, teine hobustele. Kraavist vasakpoolne külg lammastele, parempoolne hobustele. Ja mitte karjusega vaid ehtne plankaed (et ma ei peaks iga hommik kell 5 hobuseid õunaaiast minema talutama) Ja kuna me ei pea vajalikuks (loe: normaalseks) seda pinda niita või trimmerdada, siis nii saagu. Loomad elutoas.

PS! Hobuste kopli asemele tuleb siis kui nad on selle kenasti maltsast puhtaks söönud ja rammusaks väetanud üks imeilus niidupõld! Mõttes oli ühte nurka istutada ka jõulupuud. Ja suurem osa jääks niidu alla.


Siin on esiplaanil meie Peksja Paju (sellega seoses tuli meelde, et isiklik projekt on ka teatud kohtadesse teha armsad puust infosildid mida miski tähendab, nt see sama Peksja Paju) Ja selle soga taga on siis hobuste suvekoppel ja hiljem põllulillede niit. Või midagi. Siin heina all peidus on aga vana viljaaida vundament - maakivid. Üsna kehvas seisus aga leitav! Mul pole aimugi kes selle sealt välja kaevab ja korda teeb aga kui ma saan kevadel sellesse süveneda, ehk on teostatav. Sinna tuleb midagi toredat aga selle jätan saladuseks :) Äkki pärast ei tulegi midagi :D


Ja muidugi aiavärav! Mulle meeldib kui hoov on aiaga piiratud. Veel parem kui on selline aed millest kitsed, lambad, kassid, koerad, hobused, inimesed läbi ei tule. Hehehe. Aga esialgu võiks olla ilusad postid koos aiaväravaga. Ja kaks viirpuud seal juures.


Suveks saavad hobused tegelikult lisaks ühele minikoplile veel teisegi (mis on tegelikult talveks) ning ühe suure, mis on siis vahetuseks kui ühes kraam otsas ja vaja veidi juurde kasvatada. Kahe peale on seda neile palju aga paks hobune on õnnelik hobune :D Nali! Tegelikult tuleks suure kopli tagumine osa karjuse alla panna ja suveks mõned uue tegelased juurde tuua AGA mul pole aega selleks ning ilmselt jääb see kuivsilo saamise lootuses niitmiseks.

PS! Mainin ära, et tulevikus tulevad kõik suured põllud plankaiaga ümbristatud, sest plaan hobustega aktiivsemalt tegelema hakata on alles ning ka teiste põllumaid arvestades oleks nii mõistlikum (ma ei taha neid kuskilt küla vahelt korjamas käia) Aga see on vist mingi 10 aastaku plaanides :D Mulle meeldib kõva häälega mõelda ja kirjutada...


Maaelust blogijatele üleskutseks (või koduremontijatele) mis teie eesmärgid on? :)

2 comments:

Alice said...

Täitsa hullumeelsus kui palju igasugu töid teid ees ootab! Jõudu ja jaksu ja muidugi palju raha, et te plaanid kõik korda läheksid.
Meil on juba aasta ja isegi rohkem remondist möödas aga mul pole ikka veel olnud aega remondipostitusi kirjutama hakata. Ehk uuel aastal saan asjaga ühele poole.

herz said...

Appi, need tööd ei lõppegi :) Maal elades ma mõtlen. Ei sul, ei mul.
Aga olgu, challenge accepted ehk kirjutan siis oma eesmärkidest ka!