2.11.17

Dilemma - glasuurahi või telliskividest!?

Miks peab kõik just siis kehvasti minema kui just hakkas hästi kulgema? Meil on vaja põhimõtteliselt üleöö otsustada kas varasema telliskiviahju asemel teha glasuurahi! Kumb on parem? No okei, selle saime juba teada kumb on parem eks aga ikkagi, raha on määrav ja ahju kestvus on. Sedasi võttes on telliskiviahi ikka täiesti mõtetu plönn eksole. Aga mida teha? Täiesti iiveldama ajab selliste suurte ja tähtsate otsustamine olukorras kus teadmised on suur null. Otsustame rahakoti ja tunde järgi? Aga mis siis saab kui peab telliskivist ahju 20 aasta pärast uuesti tegema sest tahtsime odavamalt? Grrrrrr

3 comments:

Kirjatsura said...

Hmm...miks sa eeldad, et telliskiviahi kestab 20 aastat? Toon mõne näite.

Mul linnakodus oli ilus kahhelahi, maja pärineb eelmisest Eesti ajast ja ahi ka. Kõik toimib ideaalselt.

Ema elab samuti 1936ndal ehitatud majas. Temal on plekk-kestaga ahi. Kesta all on tellised. Ahju lagunemisest pole mingit märki.

Nüüdses kodus on tellisahi, mis on sama vana kui maja ehk ka kuskil 100 aastat. On remonditud, aga kindlasti kestab veel kaua. Soojaks läheb imehästi.

Ehk et kokkuvõttes ma arvan, et väga palju sõltub ikka meistrist, kes sulle ahju teeb. kui ta on oskaja mees, siis ehitab kestva asja, aga kui mingi soss-sepp, siis niiehknaa on tulemuseks mingi käkerdis, mis vaja ümber ehitada.

Nele said...

Mulle kusjuures vanas majad kiviahi meeldib. Loob kuidagi sooja ja mõnusa tunde. Ja ahju kvaliteet ja küttevõime tõesti olenevad pigem meistrist mitte kividest.

Kris V said...

Kirjatsura - Ei mõelnud tegelikult kirjutada, et see ainult 20 aastat püsib :) Pigem seda, et võrreldes glasuurahjuga on suurem risk pragudeks, suurem lisk laguneda kiiremini. Ja paljud pottsepad ei taha väga seda kiviahju enam just seetõttu teha, et pragunemise oht on suur. Köögis on meil kiviahi ja oli plaanis ka suur ahjusüsteem kivist teha aga nüüd saime infot, et arvestades meie maja ja tingimusi, oleks mõistlikum teha glasuur :( Ja nüüd ongi see dilemma, et kumb siis päriselt parem oleks...