24.11.17

Ahjuehitus


Tänaseks on elamine juba sogast koristatud ja saame inimese kombel hingata ja sussidega ka teistes tubades ilma tahma/tolmu kaasa vedamata liikuda. Tegelikult viskasin kivid välja kohe kui need ahju, korstna või müüri küljest lahti võeti. Hops, aknast välja, kärru ja käruga vana kivihunniku otsa, mis kasvas kahe päevaga vist 10 kordseks. Ma ei tahtnud teise päeva lõpuks ühtegi telliskivi näha ega katsuda, mitte kunagi. Ja siis saabus kolmanda päeva hommikul uute telliskivide koorem. Majast mõnesaja meetri kaugusele. Egas midagi, ajasin meie katkisele kärule hääled sisse ehk alustasin kivide kärutamist majani. Ühe aluse vedasin ära, selleks ajaks olid käed muruni veninud ja jalatallad lõid tuld. Käru kriiksus kurjustavalt. 

Aga algusest. Kevadel hakkasime asja uurima, kuidas leida pottsepp ja mis maksab. Tänu meie toredale korstnapühkijale leidsime ka tema poolt soovitatud töömehe, kes tuli kenasti kohapeale asja hindama ning tegi hinnapakkumise. Hind sobis aga raha meil ei olnud. Otsustasime suvel kogumist proovida aga pidime sada muud asja kinni maksma, sügiseks otsustasime, et ahi jääb järgmisele aastale. Ühtäkki hakkasime metsa müüma. Kogu tehing toimus nii kiiresti ja vägagi edukalt, tekkis vaba raha ahju ehituseks. Pottsepp tuli uuesti külla, rääkisime asjad uuesti läbi ning jäime töödega alustamist ootama.

Vahepeal läks nädalakene kaotsi, seoses erinevate asjaolude tõttu aga lõpuks jõudsime sinnamaale, et maja on telliskividest lage. Okei, pliit on ikka alles :D Kokkuvõttes laseme ehitada uue korstna, uue ahju ja uue soojamüüri pliidile. Varem oli meil toas kaks suurt pottahju. Asemele tuleb telliskividest. Vana kivikorstna asemele uus moodulversioon. Tellised on punased ja hetkel veel seedin, kas lasen valgeks krohvida või mitte (poolt ja vastuargumendid on oodatud!) Kui kõik maha sai lammutatud, soovisime pliidi ja ahju vahele lisada ka leso, sest noh, maamajas ju oleks jube tore.

Meie jaoks on see kõik niivõrd põnev ja tekitab meeletult ootusärevust, sest vanad ahjud võtsid meeletult ruumi, olid osaliselt täiesti mädad ning ilge korsten keset elamist (erinevates mõõtudes osad) ning rõve soojamüür mõjusid ausalt öeldes väsitavalt. Nüüd tuleb kahe ahju asemele üks suur, mis kütab ära magamistoa ja köögiga avatud kontori ning väike nurgake jääb ka elutuppa. Pliidile tuleb pliidi ühine soojamüür, mis ei küta ainult elutuba vaid osaliselt ka kööki.

Juurdeehitust hakkab tulevikus vajadusel kütma saun. Ning oleme pidanud ka plaani soetada lisaks väga külmadele või laiskadele ilmadele mõeldes õhksoojuspump lisaks (tänapäeva mugavus kui nt pisipere peaks kunagi plaanis olema)


Korsten oli meil nii läbi, et pottsepp võttis kive ükshaaval lihtsalt lahti ilma, et miski neid üldse kinni hoiaks. Kuniks ta jõudis katuseharjani. Korsten ise oli ülevalt laiem kui alt, seega toas tekkis naljakas trepikujuline aste. Kui ta aga tagasi tuppa jõudis, lagunes terve korsten toa kõrguselt lihtsalt laiali. Nii mäda oli. Võeh, kui ohtlik! Pööningu ja toa vahel on auk, auku katab kasvuhoonekile, mingi tugevam peenike puust plaat ja noh, minu geniaalse leiutisena ka penoplasti tükk :D Katusele lõime laudadega koormakatte, mis on kenasti juba ühe tormi ja vihma kenasti vastu pidanud. Majja sisse jääb fibost korstna osa, katusele tuleb punastest tellistest (sest saunakorsten on ka punane)


Üleval pildil vaade magamistoast. Parempoolne uks läheb tulevikus kinni ehk sinna tuleb sein. Ja sinna tühja nurka tuleb kõige suurem osa ahjumüüri. Vasakust uksest saab otse kontorisse ja avatud kööki. Ja kontorisse jääb ka ahjusuu ning väiksem osa ahjust. Ahju uks ei tule klaasist.


Vaade otse köögist, koridori ukse pealt. Vasakule jääb elutuba, mis tuleb ka osaliselt avatud köögiga (plaanis on avatud igatahes) Paremal on avatud kontor. Pliidi paremasse nurka tuleb siis kohe leso, teises otsas uus ahi.


Ja vaade kontori nurgast köögi suunas. Kohe otse, selle ajutise prussi asemele tuleb uus ahi. Kontorist köetav. Vundamenti varem all ei olnud väiksemal ahjul. Ei saagi aru, mismoodi need ahjud seal püsisid :D Originaalahjul on aga mingi imelik looduslikust kivist või on isegi betoon, ma ei saanudki päris aru millest, vundament. Uuel, hiljem ehitatud pottahjul aga ei midagi. Pottsepp saagis alt lauad ära, seal oli hiiglaslik maakivi, täitis augu tellistega, valas betoonisegu peale ja korras. Soojamüüril ei olnud suurt midagi all :D Vundamendiosa kuivab nüüd ning esmaspäeval alustame ladumisega!


Kivihunnik, mis ei ole pooltki sellest, mis ees ootas. Ja ma ei ole tegelikult nii kurnatud olemisega nagu siin pildil :D Tegelikult on hetkel kõik väga põnev. Lihtsalt tahaksin juba maja jõuluasjadega kaunistada, uues kassipiltidega pidzaamas ringi sahistada ja selle nõmeda kileseina (mis on meid terve selle kohutava tolmu-ja külmaperioodi ajal siiski truult teeninud) maha kiskuda.

Nimelt tõmbasime me elutoa kileseinaga pooleks. Teipisime kile lakke, põrandale ja ühest küljest kinni ning ühe jätsime endale ja kassidele käimiseks avatuks (töö ajal teipisin ka selle külje kinni) Puhur uugab meil siin kui ise toas kile taga oleme. Kütmise ajal on 15 kraadi, öösel langeb 10 peale (miinuskraadidega ilmselt võib ka nulli visata) Igaks juhuks on meil öiseks kütmisega ka õliradikas olema. Ja muidugi saame vajadusel linna minna aga loomade tõttu ma seda teha ei eelistaks, kassid niigi stressavad kuigi on äärmiselt tublid olnud. Nad naudivad täiega puhuri juures oma pesas magamist, Findus va kurivaim eelistab õues olla (öösel ikka toas kaisus)

Eks see tolm ja tahm olidki kõige rõvedam osa. Ei, valetan, kivid olid! Üks peenikeste kivide ja liiva segune hunnik ootab akna all sõelumist. Kivid teetäiteks ja metall kogumisse (pottkivde vahel olid klambrid) Kuskil 10 käru olen juba täiteks viinud ja ca 20 ootamas. Ja muidugi tuleb need tellised ka täiteks hakkida. Võeh. Tolm ja tahm on selle kõrval köömes. Võtsin kohe teise päeva lõpus rampväsinuna esimest korda tolmu, vedasin viimasegi soga pangedega välja ning elu oli kohe ilusam jälle. Edasine tundub juba puhas rõõm.


Ma olin nii nobe, et kui pottsepp katuselt korstent alla loopis, käisin ma pingsalt üles jälgides telliseid kohe ära korjamas. 30 minutit hiljem olid kõik kivid juba ära transporditud.

Edasi meie ootusärevus ainult kasvab. Miks vastu talve sellist tööd teha? Me ei jaksa enam oodata kui aus olla. Vana leivaahi oli saba andnud ja ähvardas sisse kukkuda. Pliidimüür küll küttis aga ainult elutuba (soojamüür oli ehitatud pliidist eraldi elutoa poolele) ning köök oli sama jahe kui me poleks kütnud. Valge ahi üksi ühes toas, ei olnud mitte mingist otsast meile kasu (sest selle toa uks oli enamjaolt kinni) Uus ehitus valmib alles jõulude eelsel nädalal. Ja esimese sületäie saame ahju visata tõenäoliselt jaanuari keskel või isegi lõpus. Kuid mõte, et ka ainuüksi paar väikest pilbast maja soojemaks kütavad, soojendab meid praegugi. Ja ausalt öeldes, see on omaette väärtuslik kogemus, mis aitab veel rohkem hinnata kõiki neid võimalusi mis meile antud on ning hoida veel rohkem kokku :) No olgem ausad, mul natukene on kodutu tunne kui me öösel kahekesi oma madratsi peale kerra ronime ja kolm kassi meie kõrval rahulikult norskavad. Oleks meil koer ka tubane, siis oleks veel naljakam see tunne :D Hoiame nüüd pöialt, et ränka miinust tiksuma ei hakka!


No comments: