10.10.17

Edusammud talliga + hobusejuttu


Vabandan telefonipiltide eest aga ei raatsinud kumbagi kaamerat vihmaga kaasa tassida ning tegin ruttu ülevaatlikud pildid mälestuseks. Küll kaameraga järgi jõuan teinekord :) Panen endale ajaloo mõttes kirja olukorra tallis aastakene hiljem (vähem kui aasta, sest hobused kolisid tagasi koju detsembris) Hetkel ei ole seinad soojustatud, sest ma ei ole suutnud otsustada, kas jätta külmtalliks või vooderdada täielikult. Üks arvab ühte, teine soovitab teist. Eelmise talve olid nad sedasi, ka vesi ei külmunud tegelikult pangedes põhjani, seega mingilmääral nad siiski kütavad. Nüüd on veel lisaks lambad ja kasvatan aluspanu. Eks näis mis temperatuurid tänavu meid tabavad. Ise loodan ikka korralikku talve näha! Eks kõige rohkem kardavadki nad ju tuult, vihma - niiskust. Tallis on neil kuiv, tuulevaikne ja kindlasti ka soojem kui lageda taeva all. Miinustega on neil muidugi ka talvetekid seljas. Miskipärast ise arvan, et soojustus siiski tuleb.

Järgmisel aastal tahaksin ideaalis ka põranda ära betoonida (ja kanalisatsioon jookseb talli taha põllu poole) Ning siis tulevad ka korralikud boksipiirded, hetkel on kõik väga ajutine aga ajab asja ohutult ja kenasti ära.

Boksid tegime Peremehega kahekesi, suve lõpus. Kiiresti ja pisut lohakalt aga kuna nad mul üsna viisakad hobused on, siis saame hakkama :) Läbi nad ei pressi ning ruumi jagub. Spiriti aedik on küll veidi kaldus, sest postid said liiga vähe maasse kaevatud ent kuskile kinni ka pole mõtet lasta enne kui laudis on seinas.


Varustust hoian ehituse käigus ehitatud tellingute aluse peal. Hea lihtne ja sadulale korralik toestus. Teiselepoole jääb söögikraam, et hobustel päris silma all ei ole. Need plastikust või mis iganes materjalist söögikausid on niiiii head kasutada. Paraja suurusega, et suhkrupeediputru ära mahutada ning kergesti hooldatavad.

Kahe boksi vahele tegime kahe laudisega piirde, et nad ennast tugiposti otsas väga ei kratsiks ning saaksin vajadusel vihmatekid ööseks kuivama panna (laotan laiali ning tänu laiemale vahele kuivab ka alt) Ööga kuivavad tekid kenasti ära, järgmine päev saan lupsti selga panna ja jälle vihmaga õue saata. Sest muud siin tänapäeval näha ei olegi kui vihm vihma otsas :D Õnneks tundub, et tuulevaiksel ilmal hobustele sobib - putukaid ei ole!


Ka Muu & Mää said endale talli isikliku boksi. Tükkmaad varem kui hobused, kes olid talli esmaasukad, eksole. Nemad põhimõtteliselt õues hetkel ei käigi, juba mõnda aega, sest vihm noh! Mul on hale neid aedikusse viia selliste ilmadega ja olgem ausad, kui nende käest küsida, ega nad seal siis olla ka ei tahaks. Lõugavad ainult. Tallias nad pikutavad, krõmpsutavad ja ootavad alati et neile midagi head antakse. Hetkel on nad õuna-ja heinadieedil. All pildil on ägedad ufod :D


Talli mahutan Ginnie ja lammaste bokside vahele ka ühe rulli põhku kenasti ära. Üks mure vähem. Heina mahutaksin ka ent Spiriti allergiat arvestades, ei saa seda teha. Hein on kõige suurem murepunkt hetkel. Kuna silo osas veeti mind tänavu alt, siis pean leppima eriilmeliste heinarullidega. Hetkel leidsin lahenduse talli seina näol ehk et alla laotasin euroalused, heina lammutasin rullist laiali ning katsin alused sellega. Peale koormakate. Ent eks see kate mingilmääral niiskust läbi laseb ning kuna katuserästas on liiga lühike, tilgub sinna suurema survega vett. Siiani on Spiriti hingamine üsna stabiilne isegi olnud. Plaan on aga vana maakivisein ära kasutada ja talli kõrvale madalam viilkatusega alune teha, kus siis saaksingi kenasti heina ladustada. Otsad jäävad lahti, seega õhk pääseb ikka ligi.

Küll aga on meile tekkinud juurde suurem mure: katuseplekk! Saime tuttavalt kasutatud aga heas seisus pleki täiesti tasuta. Kahjuks olid seal väikesed augud siin seal (eelmisest kasutusest kruvikohad) ning meil läks kiireks selle paigaldamisega, augud jäid lahti. Nüüd aga voolab läbi alumiste aukude tugevama vihmaga vett sisse. Küll üksikutesse kohtadesse aga jäin seetõttu ilma suvel kuivan lakka viidud ristikust ja see ajas mu lihtsalt nutma. Lisaks on lakas ka äsja tellitud heinapakid. Nii et tuleb ruttu auke paikama hakata, sest tänavune vihm küll armu ei anna.

Tall on hetkeseisuga 98% ulatuses värvitud. Jäänud üks katusealune nurk + valged nurgalauad + aknaraamid. See kõik jääb ilmselt kevadesse (või oktoobris lubatud kuumalaine aegu, hehe) Nüüd pean juba plaani ehitada järgmise aasta uus minikoppel kohe talli külge nii, et hommikul teen boksiuksed lahti ja hobused lähevad ise sisse/välja. Ülihea variant kuuma/kehva ilmaga!


Käisin tänavu taaskord Horse Showl ning skoorisin nii mõnegi vajaliku ja toreda esemega. Eesmärk oli leida uus ratsutamiskiiver (kaska) ning lõpuks ma seda ka sain. Väidetavalt esimene müük Eestis! Ei tahtnud jubedat blingi ega rattakiivrit. Hinnapiiriks 100 eurot. Selle ostsin 110ga, seega päris hästi. Reaalselt oli ta ka ainus (peale ühe 240 eurose) mis mulle välimuselt vastuvõetav oli. Käisin seda aga mingi 50 korda proovimas, sest ma ei saa aru, miks nad niiiiiiii suured peavad olema. Kodus istun peegli ees ja mõtlen, kas oli ikka hea ost. Jah, on ilus, mugav, turvaline. Aga kui see mu pea 50 korda suuremaks teeb, siis ei taha lihtsalt kanda. Kas ma olen ainus selle murega?


Mõlemad hobused said uued päitsed varuks. Spiritile mustad ja Ginniele lipuvärvidega (nii lahe idee) Spiritile ka kauaoodatud ratsmed ja kaitsmed. Martingali leidsin ka. Hetkel on veel puudu kaks tallitekki soojemaks sügiseks. Uus komplekt (varuks) putuka-ja vihmatekke jääb ilmselt järgmiseks aastaks. Puudu on veel ka sadulavöö. Siis saan reaalselt ilma mingi vingumiseta trennidega alustada. Noh, ujumistrennidega :D


Eggersmanni müsli ma seekord ära ei ostnud, kuna harjutame veel peedigraanuliga ning hetkel on nad ilusad ümarad ja sädelevad niisamagi. Kui miinuskraadid tulevad ja stabiilselt jäävad, siis ilmselt ostan veel müsli lisaks. Et tuju hea hoida ja kosutada. Küll aga ostsin neile küüslauguga mineraali ning need maitsevad neile totaalselt! Lammastele ka :)

Veeprobleemid on meil hetkel lahenenud. Seoses meeletu koguse vihmaga on põhjavee tase tõusnud nii, et hobused saavad varsti üle kaevurakke ise vett juua :D

No comments: