3.9.17

HobumajandusestHobused on viimased 2 aastat elanud nööriga piiratud "boksides" aga täna ehitasime Peremehega neile päris puust boksid! :) Robustsed ja mitte nii sirged aga siiski kenad piiratud kuubikud, kus nad saavad nüüd turvaliselt ööund magada. Puudu on veel uksed, sest meil polnud korralikke hingesi ja lukke. Seega hetkel on veel nöörid ukseaval ees aga muus osas on suur töö tehtud. Jäänud on veel heinakünad, et nad seda oma allapanusse laiali ei peksaks. Järgmisel aastal loodan põranda betoonimiseni jõuda ning elektri võiks ka sisse vedada. Eks näis :) Igatahes plaanimajandusse läheb see kirja.

Talli jõudsime peaaegu lõpuni värvida, vaid tagumine külg on veel teha ent see on lähinädala töö (kui vihma mõneks ajaks mujale kolib) Jäänud on veel valged nurgalauad, valge aknaraam + lillekast akna alla. Talli vasakule küljele tuleb viilkatusega varjualune, kus saan vajadusel põhku, heina või mida iganes hoida. Parema ehk talli ja puukuuri vahele tuleb loodetavasti juba järgmisel aastal korralik soojustatud kanakuut koos katusega varjatud aedikuga. Muidu hakkavad nad ikka vabalt hoovis käima aga jahedamaks ja koledamaks ilmaks on katusealune aedik väga hea! Ka siis kui keegi jälle linnugripi naljaga lagedale tuleb :)

Hobused elavad mul nüüdseks paar päeva vihmatekkidega. Üks hommik tundus meeletult jahe ja kohe kohe saabuv paduvihm hirmutasid ära, tahtsin nad koplisse viia päevaks (ise pidime ära sõitma) ning hirmuga tõmbasin neile vihmakad selga. Tegelikult saabus paduka asemel soe päike ja ligi 20 kraadi suve. Nojah. Kartsin, et nad higistavad seal all kuid õnneks ei olnud midagi hullu. Sellegipoolest jätsin tekid neile selga ja nüüd siis oleme sügiseks pea täielikult valmis. Harjutasin neid nädal aega suhkrupeedigraanulitega, nüüd lisan vaikselt linaseemneõli. Oktoobris saabub Eggersmanni seenior/ürdimüsli ning piimhappebakter. Hetkel otsin taga odrajahu. Tallis on kile all üks kohutavalt must ja tolmune heinarull, mida saan ainult siis ette anda kui üks osa õues vihma käes liguneb. Ehk et vean õhtusöögi jagu hommikul välja euroaluse peale tuulduma, lasen vihmal/muul veel see läbi leotada ning õhtuks saavad ette. Edaspidi jääme ilmselt silo peale, sest tundub, et tänavu ei saanud keegi kuiva heina.

Septembri lõpus saavad nad oma ussikuurid ja loodan ka sepa kohale kutsuda. Vaja on veel soetada kaks kaelusega talvetekki külmemaks ajaks. Kaks tükki on juba eelmisest aastast olemas ja tõeliselt head on, ent igaks juhuks varun veel, sest tõenäoliselt jäävad tuulekastid ka seekord tegemata ja parem rohkem sooja kraami varuda kui vähem :) Kuigi nüüd on tallis ka heina/põhurull ja lambad oma aluspanuga, seega on seal jälle rohkem sooja kui eelmisel aastal, mil nad kahekesi üksi suures tallis laiutasid.

Vaid talvise kopli osas on meil hetkel murekoht. See mida suvel lammastele ehitasin, on tallist liiga kaugel, et sinna käruga heina vedada või üldse loomi vedada. Maapind läheb kindlasti jube ligaseks ja pehmeks (kuna on jõe ääres ja vana põllumaa) See eest on ta tuulevaiksem kui möödunud aasta väike talvekoppel, sest puud ja põõsad on ümber. Suurde suvekoplisse ma neid ilmselt oktoobrist enam ei vii, kui rohi kinni jääb. Praegugi käivad nad mul õhtuti tallis, vahetult enne ööpimeduse saabumist. Uut koplit ma aga ilmselgelt ehitada ei jaksa + rahaliselt ei oleks see üldsegi prioriteet hetkel. Pole hullu, sest vajadusel saab ikkagi ühte neist kahest kasutada.

Järgmisel aastal on plaanis teha trenniplats + uus suvekoppel ning suurest koplist 2 väikest, et üks saaks kasvada kui teine on söögiks. Muidu tallavad sinna jubedad rajad sisse ja rohi läheb raisku. Plaanis on ka võimalikult palju ise ristikut lakka varuda. See kuivab seal imeliselt ning milline lõhn!

Hobustega oleme igatahes sügiseks kui ka talveks enam vähem valmis, eks näis kuidas meie uued söödaplaanid ka edenevad :)

2 comments:

Pikkjuur said...

Meenutab juttu nagu Mäeküla Piimamehest või Kõrboja Peremehest

Kris V said...

Täitsa tavaline jutt ju :)