9.5.17

Iga päev on tööpäev

Vaatamata kehvale enesetundele ja megavalusale kõrile püüdsin Peremehega vabal päeval õues toimetada. Olime päris asjalikud, mul sall ümber näo keeratud, et jahe õhk hingamist veel hullemaks ei teeks. Ega siis puhkamine ongi ju nõrkadele :) Peremees kündis mulle põllumaa kenasti üles, silus ära ka ning sain ka eelmisel aastal käest läinud maasikapõllust lahti. Kurvastas, püüan olla sel korral ja edaspidi asjalikum ja mitte asju viimasele hetkele jätta. Proovima peab! Tänavu panen ka kartulit vaid 2-3 vagu ning teiste taimede peenrad tulevad üldse horisontaalsed. Maasikaid toon samuti juurde ent piirdun tänavu paari vaoga. Järgmisel aastal vaatan kuidas jaksan. Kõrval asuv endine loomade talvekoppel tuleks nüüd samuti üles künda, sirgu tõmmata ja jääb niitmiseks. Sõnnikukoorem tuleks veidi koomale lükata, kate peale ja jääb komposteerima. Järgmise aasta kevadel on midagi ehk juba võtta. Marjapõõsaste ümber tuleks mulda tuua ja muruseemet külvata, et naadist vabanemisega tegelema hakata. Lisaks on tarvis põllule süvendid külgedele teha, et üleliigne niiskus sinna kulgeks ja umbrohi vägisi sujuvalt edasi ei kulge. Mõtlen ka mingitsorti ääristuse peale, mulle meeldib kui taolised asjad on piiritletud. Ühtlasi mõtlen ma esimest korda tõsisemalt kasutada maasikate puhul kilekatteid aga esiteks 1) kile! 2) meeletu kastmine 3) kile!!!


Hobused naudivad nüüd täispikka päeva koplis. Ööseks veel välja ei jäta, sest jahe on ja Ginnie on mul õrnake. Hetkel ei saa nad ei biotiini, kaera ega ka heina. Hommikul 9 koplisse, õhtul 21-22 talli ja öösel seedivad. Puhkavad. Nad olid alguses liiga aplad ja kugistasid terve koplis veedetud aja ainult süüa, seepärast ka esimesel pikal päeval õhtuks valutavad kõhud. Õnneks tiirudest pääsesime napilt. Nüüd on nad hakanud kenasti söömise vahepeale ka jalga puhkama. Ginnie tukub tihedamini.

Täna läksid vihmatekkidega õue, sest vahepeal tuiskas ja tuul oli küllaltki jahe. Kuna seal on nad ka üsna lagedal ja varjualust veel ei ole, siis jälgin ilma. See on võimas vaatepilt/tunne kui nad hommikul koplisse viin ja nad täistuuridel galopis pika sirge jooksevad...


Tõmbasin öökülmade hirmus kaktusemajale ja redistele/porgandile/salatile kasvuhoones peenrakatted peale. Peremees tõi mulle kaks õueküünalt ja need pean täna öösel töösse panema. Eks see risk on, lihtsam ju karta ja kahetseda ja kaktused tuppa tuua aga siiski, katsetan. Saame ehk hakkama :) Murulaugumättad tõin linna ja annan soovijatele edasi. Ühe jätsin endale. Istutasin maha ka esimesed sibulad (punase) ja küüslaugu mille vanaema mulle saatis. Päästsin ka ühe aiast leitud maasikataime mis on sügisest maha jäänud ja ise edasi hakanud kasvama. Taimelaadalt saan ehk ka mõne põnevama juurde tuua :)

Kahjuks avastasin, et väike kasvuhoone on hakanud kummuli vajuma. Üks sees olevatest akendest oli seina küljest lahti kukkunud, otse viinamarja peale. Ja täna avastasin, et kasvuhoone üks külg on nii kummuli, et seal olevad aknaraamid liiguvad. Tundub, et võtan selle kaadervärgi maha ja ehitan ise oma oskustega sinna midagi asemele. Kas tõstetud peenrakastid või proovin pisikese kasvuhoone teha. Ühega ma hakkama ei saa, liiga palju kraami vaja kasvatada :D


Lammutasime Peremehega lõpuks viimase osa aiavärava jäänustest maha. Metallposti aga maast kätte ei saanud. Ei tõstes ega ka traktoriga tõmmates. Nii sügaval maas. See on nüüd suureks pinnuks silmis mulle. Küll aga tahan ma sinna uut ja ilusat maakodule sobilikku väravat. Mulle meeldib kui hoov on piiritletud :) Plaan on suve lõpuks maja ümber olev väike põlluala aiaga ümbritseda, et saaksime lambad ja vajadusel hobused lisakoplisse lasta ning et sinna uuesti heinamaa ei kasvaks.


Tegin herr Äpust mõned pildid. Findusel oli kohe isu kaamerasse ronida. Äpu on hakanud jälle õiendama minuga. Käin mõnda aega ratsapiitsaga ringi, õnneks saab ta mu kurjast häälest aru ja tõmbab tagasi aga eks see üks paras võimumäng ole jälle :) Plaanin tänavu esimest korda tibude kasvatamisele mõelda ehk oma kanadest saavad tibuemmed. Paar kana tunduvad sellised kes haudumisega hea meelega tegeleksid ja see on nüüd ka üks projektidest kui tervise poolest jälle tagasi olen :) Kanakuut tuleb tühjaks vedada, lambad talli kolida ning kanad saavad endale suveks aida eesruumi uue suvekuudi. Eks näis, ideid on palju :)


1 comment:

M said...

lugesin kusagilt, et kui külvad saialilli tihedalt, siis hävitab see naadi. Ise pole proovinud aga mõte on peas keerelnud, sest vaatepilt oleks väga ilus ja kasulik ka, sest õitest saab maitsvat teed talveks! Maia