25.3.17

Tänavused talgud


Meil oli plaanis täna (laupäeval) selle aasta esimesed pisikesed talgud pidada ent ilmateade ei lubanud midagi head ning otsustasime tööpäeva aprillikuusse edasi lükata. Hommikul käisin Muriga jalutamas ja tuju oli üsna nullis, sest lootsime mõnusat tööpäeva sõpradega ning kosutavat grillipidu kevadise päikese saatel ent öösel sadas lund, maa oli valge ning jalutuskäigu ajal hakkas kerget jäävihma sadama. Võeh. Suhtlesime emaga telefoni teel ning minu rõõmustamiseks arvasid nad isaga, et tulevad ikkagi maale ning midagi saame ehk ikka teha. Wohoo!

Kokkuvõttes olime tööhoos kuni kella neljani? Vahepeal tegime ka õues grilli (vorstikesi, šašlõkki, ahjukartuleid) Ning isegi päike tuli välja! Tujud olid laes, sest me saime kamba peale ikkagi suure suure töö ära teha (soga riisumine, oksadvedu, lõke, puude ladumine ja kaks aastat seisnud jõhkrad kasepakud lõhutud) Imeline! Meil olid emaga lõpuks kõik kohad üle kere valusad, sest pole väga pikka aega saanud sedasi füüsiliselt rabeleda.

Saatsin vanemad autoni ja plaan oli tuppa taanduda ning puhata ent lõpetasin kahetunnise puudelõikusega. Tom valvas lõket ja nautis kevadist õhtut: linnud röökisid südamest laulda, sookured laksutasid nokkasi ning tuul kadus täielikult, seega õhtu õhk oli lihtsalt fanastiline. Ma käisin üle ühe suure õunapuu + kreegi + ploomi. Esimesel pildil on näha neid samu puid (esiplaanil ploom, kuskil seal vesikasvude keskel) meie esimesel taluaastal. Ma polnud kreegi ja ploomi lõikamisel endas kindel, seega võtsin maha vesikasvud ja oksad mis jäävad niitmisel segama. Ploomipuu ma päästsin lihtsalt vesikasvudest, sest neid kasvas vana puu ümber kokku 30 tk!!! Ma suutsin endale kuskil 10 okast kätte vajutada, kahel korral mingi oksapuhmaga näkku virutada ja loendamatult palju lihtsalt nahapinda kriipida, et üldse puule ligi saada. Viimased jämedad kasvud tuleb maha võtta mootorsaega, sest Fiskarsi käsisaega ma enam saagida ei suutnud. Ja tegelikult taastasin terve päevaga ja kambaga ära tehtud töö uuesti puude alla :D


Teisel pildil on esimese aasta pilt ühest vanast õunapuust aias. Vot selline tihnik on okstes. Tänavu käisin esimest korda sama puu otsas, et alustada lõikusega ent tulin sama kiiresti alla. Hakkad ühte oksa saagima, avastad, et kõik ülejäänud on kas sama kuivanud, mädad või katki. Kui ma selle puu otsas midagi lõikama peaksin, et jääkski sinna midagi alles. Seega tõenäoliselt ootab kõiki neid puid mahavõtmine ning asendamine noortega. Ent teen seda ilmselt nii, et kõige kehvemas seisus puud tänavu maha ning uus asemele. Ma ei taha seda ilusat vaadet korraga ära rikkuda ning teisalt, meil on niigi palju töid, et hakata veel neid suuri puid hakkima ja põletama. Seega sammhaaval :) Lõikan nii palju kui annab, natukene vilju nad ikka kannavad ning tasapisi väljavahetusele.


Üks tore meenutus esimese maaelu aasta aiatööst ning viimasel pildil tulemus suve lõpuks :) Eelmisel aastal ei olnud enam ka taga nähtavat naadipõldu, sest sinna asusid meil hobused ja nüüdseks on ka see pinnas kenasti "niidetud", tallatud ja väetatud :) Mäletan nii selgelt kui raske oli seda kulu aiast maha saada, kogu see riisumine ja põletamine ja kuhjamine...oeh. Omamoodi võimas kogemus jällegi. Nauditav meenutus :) Kui nüüd tänavu puudega enam vähem jaole saame, on edaspidine juba kergem.

Seega panen siia kirja mõned selle aasta aiaplaanid (ei mõtle siinkohal talli taga asuvat viljapõldu vaid ainult hoovis olevat aiaosa):
- väikese kasvuhoone asemele tuleks rajada uus (ühest kasvuhoonest mulle ei piisa ja ühte suurt ei hakka veel ehitama) 
- kasvuhoone kõrvale tuleks tõstetud + laudadega peenrad teha, et kanad ei saaks taimi laiali kaapida ning oleks kergem niita
- kõik viljapuud lõigata, otsustada kuhu tuleb uus noor puu asemele
- marjapõõsastele tugiraamid, et oksad ei oleks mööda maad ja niitmine oleks kergem
- siit sealt maad tasandada (mullatäide)
- 4-5 uut viljapuud soetada + istutada
- aias olev mägi tuleks mullaga katta
- muruseemne külv (siiani on hetkel paljudes kohtades olematu juurestik ja naadi ülekaal)

Iga aastaga üha põnevam :)


No comments: