21.2.17

Jalutuskäik kodus

Esimene pilt on gif (liikuv pilt) kui selle peale klikid, näed paremini :)

Jõgi on vaatamata olematule jääle/lumele päris korralikult tõusnud. Hoovipõllust allpool on isegi üks korralik jääpankade kogunemise koht (suvel jõkke kukkunud suur puuront on kuskile pidama jäänud ja tekitas ummiku) ning majani kostub ka korralikku kohinat. Vesi on siin jões päris kiire vooluga kui kaldani hakkab tõusma. Siis ulatub ta 2-3 kordselt üle pea. Suveperioodil on jõgi ainult põlveni, kuivemal ajal pahkluuni (teatud kohtades) Päris võimas muutus :) Üle kalda majani ta siiski ei jõua, sest naabrite põllu kallas on niivõrd palju madalam. Küll aga on meil 2 kohta kus on märgitud üleujutuspiirkond, ent vesi jõuab ka sinna üsna harva (meie ajal pole veel jõudnud)

Kui me kunagi maja otsisime, siis oli üks minu vähestest reeglitest just nimelt veekogu lähedus majale. Oleksin tahtnud, et veekogu jääks tükkmaad kaugemale ning igasugused tõusud-mõõnad oleksid stabiilsed (ei hakkaks ka sulavee ajal üle kalda ajama) ent vot siis :) Teisalt, ma ei kujutaks praegu teisiti ettegi, sest jõevee olemasolu on ikka väga palju juurde andnud. Koer saab ujumas käia (meie jaoks on suvel veetase kahjuks liiga madal), nõusi saab pesta, aiamaad kasta ja hädapärast isegi külili visata :) Igal aastaajal on vaade jõele kõigele lisaks tõeliselt ilus!


Püüame lähiajal selle aasta pliidi-ja ahjupuudega ühelepoole saada. Esimesed kaks vildakat riita said puukuuri ette laotud, polegi veel külili kukkunud. Kolmas riit sai aida ette, räästa alla. Algus läks hästi ent panin esimese tugilaua liiga kehvasti ning see vajus tagumisest allapoole. Õpin alles! Märga puud polegi veel varem ladunud ja need hakkavad kole kiiresti igatepidi järgi andma. Juba mõnda aega käin raamatupoodides "Küttepuude" raamatut sirvimas, ent pole raatsinud ära osta. Küll ta minu lauale ka jõuab :) Senikaua harjutan nii kuidas jaksan.


Hobused tegid täna esimese mudavanni oma väikeses aedikus. Päikest küll polnud ning lund sadas, ent tuult oli samavähe kui miinuskraade ning lubasin neile ühe korraliku olemise. Nad polnud ju mitu päeva väljagi saanud, nii et mõlemad näitasid mulle oma tagumiste jalgade taldu ja sumpasid kiiretel sammudel mudas ringi. Kui mudamaadlusega ühelepoole saadud, ligunesid veidi lume käes ning läksid talli tagasi. Pidin poole päeva peale kolm küürimist tegema, igal korral vahetasin tekikuhila kuiva vastu. Nüüd on rahu majas: hobused puhtamad, talvetekid jälle seljas ja kõhutäied ees.


Kaseoksad tõin tuppa vaasi, ema andis hea idee ka sirelit sisse tuua, lähevad kenasti lehte. Lumikellukesed on ühe ööga valged nupud sirgu ajanud ning varsti saab neid ehk juba vaasigi tuua :) Kui ma poelilli peaeaegu, et ei ostagi (ka teistele püüan üldiselt midagi muud kinkida) siis aias/metsas kasvavat, toon ma rõõmuga tuppa. Varajaseid taimi tuleks meile rohkem istutada. Sinililled, siniliiliad, märtsikellukesed - liiga vähe on neid siin! Unistan ühest metsikust alast, kus neid vaibamerena kasvama saaksin panna.


Puud ja põõsad on talve kenasti üle elanud. Ka kitsed pole suurt kahju teinud. Vaid üks aeda istutatud kuusebeebi on otsustanud kollaseks minna (kuivab ära?) Just see kuuseke, mis sai üksinda keset aiaplatsi istutatud, et tulevikus saaksime temast õue jõulukuuse teha :( Üks kuusebeebi on ilmselt jänesele ette jäänud, sest tema oksad on ladvani ära söödud. Teised beebid põlluääres on kenasti sirgumas, vaid mõni üksik kahtlaselt kollakas. Sel aastal istutame kindlasti palju uusi puid juurde! Kuused põlluäärde ning kased vanade puude asemele. Ma arvan, et ma võtan tänavu KÕIK mulle pakutud taimed vastu, ükskõik kas kasvuhoonesse või mujale istutamiseks.


Teeolud on kahepäevasest lausvihmast muutumas kehvapoolseteks, ent ei heida meelt :) Meie ustav auto on siiani hakkama saanud ja saab ka edaspidi. Vajadusel naudime jalutuskäiku ja jätame auto lihtsalt metsa äärde.

Vanad heinapallid tuleb nüüd heinapallide surnuaeda vedada ja esimesel võimalusel hakata kraaviäärseid hooldama, et sel aastal saaks kenasti niita ilma, et okste, kivisoga või muu jamaga pihta ei saaks. Saab kõvasti silumist olema! Uue puust laua postkasti sildi tarbeks tõin tuppa kuivama. Varsti varsti saab alustada pesuruumi seintega ning laelauadki ootevalmis. Ega siin pikka laisklemist enam olegi :)


1 comment:

Virge A said...

Meil on siin veel nii palju lund. Märtsiks võiks teine ära sulada :D Meie kitsed on küll ülimalt viisakad, ei nad puudu mu puid ega põõsaid, käivad söövad aias natukene õunu ja sellega nende tegemised piirduvad (ma loodan, et ma praegu ära ei sõnunud) :D