15.3.16

Minu kanad söövad

Hetkel on meil alles 5 kana, kellest munevad neli. Vahepeal lõpetab üks ära aga üldiselt harva. Lisaks on meil ka kukk Äpu, kes oma naistekarja usinalt valvab. Väga tegus kukk on. Üritab aegajalt mulle ülemust mängida aga siiani pole vedu võtnud. Saame siiski väga eeskujulikult läbi. Märtsikuu lõpus ootame juurde 10 uut preilit.

Suvel ostsin kanadele põllumajandustarvikute poest mahedat täissööta. Ühe suure koti hind oli 28 eurot, samas kui mittemahe maksis 11 eurot. Ulme hinnavahe ikka. Mulle on oluline, et nad sööksid GMO vaba sööta. Andsime lisaks igasugust rohelist ja sobilikku sööki, mis enda toidulaualt üle jäi. Lisaks jooksid nad mul pea iga päev õues ringi. Sügisest otsustasin mahesöödaga lõpetada ja proovida nö kodust söötmist. Just hinnakulu tõttu. Kui muidu pidin kuus arvestama ca 30-35 eurose kuluga puhtalt kümne linnu peale, siis nüüd vähenes see ikka märgatavalt. Ma pole päris detailselt kõike veel kirja pannud ent tellisin tuttava käest mahedalt kasvatatud teravilja: nisu, kaer, oder. Igat 20 kilo (kokku 60 kg) ning koguhinnaks 11 eurot. Sellest jagub mul 10 kana jaoks pooleks aastaks. Kui meil oleks peeti, porgandit jms kraami talveks ette varutud, oleks söödakulu nii maruväike.

Sügisest hakkasid saama teravilja ning lisaks rohelist kraami. Aegajalt sekka kohupiima, liha, kala vms. Meie kanade koduse söögi menüü on üldiselt selline.

Põhisöök:
- teravili (kolm erinevat viljasorti omavahel segatuna)
- aedvili (peet, porgand, roheline uba, kartul)
- puuvili (õun)
- liha (peamiselt lihajäägid, harvem hakkliha)
- kaerahelbepuder (jahedate ilmadega)
- kohupiim (1-2 korda nädalas)
- piim (1-2 korda paari nädala jooksul)
- hernejahu

Maius:
- päevalille- ja linaseemned (korra nädalas)
- rosinad (kord paari nädala jooksul või harvem)
- keedumuna

Muu:
- pressitud küüslauk talveperioodil
- roheline sibul talveperioodil

Põhisööki teen vastavalt sellele mida parasjagu ostnud olen. Peeti keedan nädalajagu ette (sealt saan ka endale varu) ja porgandit koorin söögile sekka. Kartulit annan neile üldiselt harva, peamiselt talvel ja keedetuna. Õuna olen samuti üsna harva andnud, sest nad ei ole väga suured õunasõbrad. Liha saavad nad vast 2-4 korda nädalas. Toon Murile külmutatud liha ning need on parajalt mõnusalt purustatud latid, mida ei pea kanadele kuidagi hakkima. Vahel harva saavad nad ka hakkliha. Talvel suurte miinustega keetsin neile pea iga hommik putru ja see meeldis väga. Kasutasin peamiselt täisterahelbeid. Mina kanadele Rootsi laua stiilis kausse ei paku, kõik läheb kokku. Nad kipuvad muidu valima ja osa söögist järgi jätma.
Hernejahu on üks osa põhisöögist. Kuna ma ei annan neile erinevaid vitamiine või mineraale lisaks, siis üks jahutoode peaks alati juures olema. Enamasti on selleks hernejahu aga talvel suure külmaga said lisaks maisijahu. Seda raputan lihtsalt toidule sekka, veidi vett, et ei oleks kuiv ja söövad isuga. Hernejahust saab muide ülimõnusaid kotlette teha :)

Seemneid ja rosinaid annan neile samuti, pigem maiusena. Neid saavad ka külalised jagada :)

Küüslauku andsin esimest korda siis kui kuke tuppa tõin. Uurisin veidi infot ja panin hästi pressitud küüned toidu sekka. Seda siis üsna harva. Vast 1 korda paari nädala juures. Ma pole rohkem julgenud. Rohelise sibula hakitud ülejäägid andsin neile otse sügavast (sulatasin enne üles) ja väga meeldisid. Kogus ei tohiks suur olla, et munale kõrvalmaitset ei tekiks.

Kala olen andnud üliharva. Vast aasta jooksul 2-3 korda.


24/7 on neil ees puhas vesi ja kuivatatud munakoored, mida jagab mulle lahkesti Pärnu Taluturg. Lisaks ka väikesed killustikukivid soolte puhastamiseks. Eesruumis on neil ka tuhakast, millest nad aegajalt tuhatükke nokivad. Talvel veetsid nad enamuse ajast kuudis või kuudi kõrval aidaosas, mille neile eraldasime. Soojemate ilmadega saavad nad liikuda aida eesruumis ning kui lumi on kadunud, hakkavad uuesti aktiivselt õues käima. Juba sealt saavad nad oma ussikesi, idusi, juurikaid, putukaid otsida. Ja jätkub kaklus konnade nimel...

Mainin siinkohal, et ma ei ole põhjalikult eeltööd teinud vaid pannud kokku nö enda menüü vastavalt Kanakasvatuse raamatule, mille majast leidsin. Kuulan siit ja sealt ka teiste arvamusi ja kogemusi ning leian, et ma ei pea kanu kasvatama ülikalli mahesöödaga (või veel hullem, GMO) Aasta jooksul on nii mõnigi neist lahkunud kuid nähtavasti mitte söötmise tõttu. Kukk on kasvanud imeilusaks tegelaseks ning kanad munesid ka -15 kraadiga (kuudis) kuniks nad tuppa tõime ja said soojas edasi muneda. Munad on ilusad ja terved.

Koduse toidu suurim miinus on aeg. Täissöödaga on lihtne eks. Lähed, ostad, tood koju ja annad ette. Kõik muu on puhas maius. Mulle meeldib see kodune jändamine. Talvel on muidugi raskem. Keed putru ja juurikaid. Suvel on toidukogus pisut väiksem, sest õuekraam on ahvatlevam ning eelmisest aastast oli näha, et palju jäi kausi põhja pidama.

Üldiselt ootan 30 minutit kuniks nad söövad ja seejärel korjan kausi ära. Muidu nad lihtsalt keeravad selle kummuli. Talvel jätsin kausid pikemaks ajaks. Lasin korralikult süüa, et soojem oleks.

Viie kanaga on põnev. Saab neid hellitada. Ostsin mõnikord brokkolit ja hakkisin seda. Oi, kuidas jumaldasid! Suvel sai neile hapukoort toodud, siis oli tore vaadata kuidas nad pead valged otsas ringi patseerisid.

Ja nii nad elavad. Sel aastal tahan kindlasti idandamise ära õppida (mõtlen teravilja) et neile talveks rohkem vitamiine pakkuda. Lisaks tuleb ohtralt nõgest ja naati kuivatada seekord. Peedi ja porgandivarud olen samuti juba ära ostnud, nüüd veel ainult kasvama panna :) Ja muide, viinamarjadele tegid nad kasvuhoones üks null :D

No comments: