27.7.15

Kõigest & kõigist

Kodune rutiin on meil enam vähem juba paigas. Naljakas ongi see, et meile mõlemale meeldib rutiin, teatud kindlad tegevused kuid seda ei ole, mitte mingil kujul. Vaid kodus viibides oleme leidnud sellise peaaegu rutiinilaadse kulgemise. Mis peamiselt küll tähendab tööd töö otsa. Aga me ei kurda. Minu päev algab tavaliselt kell 8 või 9. Harvematel juhtudel unustan ennast 11 magama ja oh seda kanade kisa. Eriti Tui. Tema kaagutab ikka tasemel omaette! Kanadega on üldse nii, et tegelikult harjuvad nad ideaalselt minu kella järgi ära ning munevad ikka samamoodi. Lihtsalt suvel on kergem, talvel tahavad muidugi rohkem valgust. Saame hetkel ideaalselt hakkama. Mul on nad juba nii harjunud, et kui teinekord 7 ajal aida lahti teen, istuvad nad veel üle poole tunni õrrel ja kobisevad. Findus on meil kõige varajasem. Tal on päris hullutuurid peale tulnud. Paar päeva tagasi tegi meile öösel sellist maru, et tükk aega ei saanud enam und. Ta suutis oma lemmikhiirele otsa peale teha ning tõin nüüd uue tegelase. Selveris müüdi. Naistenõgese lõhnaga. Esiti kartsin, et ta ei arva sellest midagi nagu ka ühest kiikuvast sulest. Aga oi, ta on sellest vaimustuses! Veab koguaeg kaasas ja kaotab seda pidevalt ära. Ööseks tõi mulle kaissugi. Täna jälgis ta mind köögilaual magades kui ma õues maja ees riisusin. Igatseb kui meid Härraga kodus ei ole, tuleb alati näugudes vastu ja lööb nurru või teeb hullutuure suurest rõõmust. Tegin talle ka kraapimispuu, mida ta üldse omaks ei taha võtta. Tea kas see alus sai liiga jäme või ei meeldi talle kergelt õline lõhn paela peal. Küll ta kraabib vaheldumisi mu riidekotti, läkapakotti või kaamerakotti. Siis ma jälle jooksen, keelan ja tõstan ta kraapimiposti külge. Väike laps...


Selline näeb hetkel välja meie tulevane köök. Otsapealne vana sahvriaken on sellises olekus, et kukub kohe kohe eest. Vähemasti on trellid ees. Põrand on mõnus. Oi, täna suutsin esimest korda kujutluspilti ette manada - saab äge olema! Plaanide kohaselt tuleb juurdeehituse osa avatud, ilma ukseta. Sama ka parempoolse ukseavaga, mis viib elutuppa (hetkel on see Kitu tuba, hehe) Sahvriakna kõrvale, vasakule, tuleb uus suurem aken, et rohkem valgust tuppa tuua. Köök on kõige pimedam ruum elutoale lisaks. Vasakul, kus seinas on näha palgiaugud, tuleb allapoole samadest palkidest baarilaud. Noh, Härrale. Aga ikka selline stiilne ja üldise kujundusega sobiv. Kõik nurgad kuhu vähegi võimalik, jääb palk paistma. Paari päeva jooksul tuleb kopp ning algab juurdeehitus. Oleme põnevusest särisemas, ent eks hirmus on kaa. Majanduslikult.


Mõni aeg tagasi sai pealinnas käidud. Minul oli eesmärk pulmafotograafia asjus klientidega kohtuda kuid vanaema ja täditütar otsustasid kaasa reisida. Nii vahva oli! Esiteks klappis meil tulevase pruutpaariga nii ideaalselt, et pooletunnisest kohtumisest sai 2 täispikka tunnikest ning hiljem reisikaaslastega šhopates sai tõeliselt maaelumelust väljuda. Minuga tulid kaasa üliarmsad -50% allahindlusega Muumitrolliteemalised padjapüürid ja käterätid. Viimased ootavad uue köögi valmimist :)Leia pildilt kiisupoeg Findus. Täna ta avastas, et padja alla saab koopa ehitada.Isad on meil Härraga kuldsete kätega. Nad ehitasid meile väikese drenaazi, et maja kõige niiskemast nurgast vett jõkke juhtida. Taustal ilutseb minu lemmikmasin. Eelmise omaniku ehitatud veekogumisetünn, mida saab täita jõeveega. Lemmik!Naljakas on see, et enam ei pea ma ise pärnaõisi parkidest või põldudelt otsima. Kaks ja enam (teisi pole veel eemalt põllult üles otsinud) asuvad kohe maja taga. Korjasin täna suure pangetäie. Kahjuks peame ühe suure aga kohe kohe maha saagima, sest on tüvest kuni juurteni keskelt pooleks ja õõtsub hirmutavalt palju. Ometi on ka tema jaoks sel juhul juba plaanid olemas. Nimelt pidavat pärnapuust saunalavad parimad olema, sest ei lähe nii kuumaks kui muu puit. Ja meile tulemas ju kaks sauna :)
Täna sain lõpuks aega põllutöödega algust teha. Kuigi katulite rohimiseni ei jõudnud, siis korjasin ära pärnaõied, kummeli (jumal, seda kasvab koguaeg peale), vaarikad, mustad sõstrad, piparmündi, porgandeid ja herneid. Porgandeid on nii palju, lihtsalt võrratu! Ma jumaldan magusaid pisikesi koduaia porgandeid. Panin huvi pärast uued seemned maha, kasvuhoonesse. Esimesed juba tärkavad, teised alles mullas. Vaatame, mis saab. Paar nädalat tagasi kurtsin vanaemale, et kaks kurgitaime on nii naljakate lehtedega, kasvavad kõrgusesse justkui. Vanaema külas käis, sai kõhutäie naerda. See polnud kurgitaim, vaid suvikõrvits. Nüüd on tal õied ja päris mitu viljanuppu kaa küljes. Vahva! Kahjuks pidin kasvuhoonest välja kiskuma kõik brokolid. Ma ei saagi aru miks nad sedasi üle kasvasid ja õide läksid. Igatahes lillkapsas näeb ideaalne välja ning loodetavasti saan esimest kord seda ka maitsta :) Sibulatest on kasvanud tõelised kõrvitsad. Hirmuga juba mõtlen, kui palju neid saab olema.


Ja sellise nunnu leidsin meie peenrast :) Porgandid on üldse huvitavad. Nii kõvasti maas kinni, et tõmban ainult pealseid lahti. Porgandid pean käsitsi mullast välja kaevama.


Ja selline oli minu tänane saak :) Mustad sõstrad lähevad homme ema juurde moosikeetmiseks. Vaarikatest peaks kaa paar purki saama ning muist emale sügavasse. Kookidele hea lisand. Herned ootavad mind homme ning rabarberit ei raatsinud raisku lasta, läheb sügavasse ja muist saab veel sõbrannalegi viidud. Kummel, pärnaõis ja piparmünt kuivavad suvetoas ning porgandid lähevad minu ja Härra vanematele nosimiseks. Pole kaugeltki mitte veerandit porgandipeenardest tühjaks korjanud. Jäänud on veel tomatisaagi valmimine, küüslaugu ja basiiliku korje. Rohelise sibula külmutamist proovin samuti. Seda on nii meeletult, kahju raisku lasta.


3 comments:

Tiina L. said...

Nii mõnus, et ajab lausa kadetaks! Süda karjub "tahan ka !!"
Sa oled ikka suppertubli :)

Anonymous said...

Nonii, kui saladus pole, millisest poest muumitrolliteemalised padjapüürid kaasa haarasid ... ? :)
M.

Kris V said...

Aitäh Tiina, eks me püüame. Kerge see maaelu ei ole :)

Muumitrollipadjakad olid Tallinnas, Ülemiste keskuse mingis pisikeses kodutekstiili poes. Ma ausõna nime ei mäleta ja kilesi kaa enam ümber ei ole :(